Bestsellerowa seria książek o podróżach w czasie

Diana Gabaldon to amerykańska pisarka, która wybiła się bestsellerową serią łączącą podróże w czasie i średniowieczny romans. Pomysł autorki na serię książek pod tytułem Obca okazał się tak interesujący i zyskowny, że Amerykanka nie musiała długo czekać, aby odezwali się do niej przedstawiciele wielkich wytwórni filmowych. Po sukcesie pierwszych tomów cyklu, w telewizji pojawił się serial na podstawie opowieści, który podobnie jak książka okazał się międzynarodowym sukcesem. Kim właściwie jest Gabaldon i dlaczego jej seria osiągnęła tak wielki sukces?

Przemyślana fabuła

Obca to wielotomowy cykl będący mieszanką powieści historycznej, zabaw z podróżami w czasie oraz klasycznego romansu. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że takie połączenie nie przyniesie sukcesu, a raczej okaże się wydawniczym niewypałem. Diana Gabaldon uniknęła jednak standardowych pułapek związanych z pisaniem książek, które łączą ze sobą kilka gatunków. Narracja w jej serii poprowadzona jest w sposób wyraźnie spójny, brak tu niepotrzebnych wątków oraz opisów miejsc czy wydarzeń, które nie wpływają na fabułę. Dzięki czemu czytelnik nie gubi się w przedstawionej przez Gabaldon rzeczywistości i pragnie poznawać fabułę dalej. Kolejnym istotnym fundamentem cyklu amerykańskiej pisarki jest stałe trzymanie odbiorcy w niepewności. Ten nigdy nie wie, co spotka go na następnej stronie, ciężko jest mu też odkryć od razu wszystkie motywacje głównej bohaterki.

Stopniowe dawkowanie tajemnic

Diana Gabaldon pisarka fantasy znalazła złoty środek pomiędzy zbyt wolnym, a przez to irytującym czytelnika zdradzaniem kolejnych odpowiedzi, a zbyt szybkim informowaniem go o tym, co się dzieje. Seria amerykańskiej autorki z pewnością nie należy do najlepszych w swoim gatunku, jednak ma w sobie coś, co zachęca do jej śledzenia. To lektura lekka, choć wywołująca wiele emocji i wzruszeń. To także niezwykle trzymająca w napięciu przeprawa literacka, której finał trudno przewidzieć. 

Back To Top