Obca – i co dalej

Historia z przeszłości.

Seria “Obca” Diany Gabaldon podbiła serca czytelniczek i czytelników na całym świecie. Klimatyczna opowieść o miłości z wieloma koleinami. Niespodziewany i atrakcyjny dla czytelnika może okazać się fakt, że w tę historię wplątano podróż w czasie. Główna bohaterka Clair, przenosi się w przeszłość o blisko 200 lat, do Szkocji z czasów Jakobitów, a tam poznaje miłość swojego życia i chociaż uczucie ma wielką siłę, nietrudno się domyślić, że nie wszystko będzie proste. Kobieta z przyszłości, w przeszłości może napotkać wiele problemów i nasza bohaterka stawia czoła niezliczonym: mniejszym i większym kłopotom. Począwszy od chęci bycia niezależną w czasach, gdy kobiety miały niewiele do powiedzenia, skończywszy na wiedzy o przyszłości, bo dla niej ona się już dokonała. Dochodzi do tego jeszcze pozostawiona przeszłość (ta w przyszłości), a tam mąż, który czeka i nie wierzy, że jego ukochana opuściła go na zawsze.

Historia ta prowadzi nas przez malowniczą, ale surową Szkocję, jej niechęć do Anglików ( Clair jest Angielką, a jej wybranek Szkotem), wreszcie opisuje życie w osiemnastym wieku i losy powstania Karola Stuarta, które sprawiają, że nasi bohaterowie muszą się rozdzielić. Rozstanie i kolejna podróż w czasie, a zatem kolejna część tej historii, bo Diana Gabaldon (www.taniaksiazka.pl) w kolejnych odsłonach opisuje życiowe perypetie naszych bohaterów na przestrzeni wielu lat.  Dzięki autorce poznajemy Paryż i dwór Ludwika XV, w kolejnych częściach podróżujemy po Stanach Zjednoczonych, poznając je zarówno z perspektywy XX wieku, jak i czasów kiedy USA walczyło o niepodległość. Autorka nie ucieka od trudnych tematów. Przedstawia abstrakcyjne dziś dla nas oskarżenia wobec kobiet, które skazywano za bycie czarownicami, zahacza o tematy bardzo traumatyczne takie jak gwałt, śmierć dziecka, matki, przemoc psychiczną i fizyczną.  Poznani bohaterowie dojrzewają, uczą się, muszą ciągle o coś walczyć, a historia wciąż trwa.

Co dalej?

Gabaldon nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w sprawie losów swoich bohaterów. Czytelnicy z zapartym tchem oczekują ukazania się na rynku kolejnych części tej historii, powstało ich do tej pory 8 (w polskim przekładzie dostępnych jest 7 książek), a docelowo ma być 9. Czekamy z niecierpliwością na zakończenie tej historii.

Back To Top